SHİBARİDE ETKİLEŞİM TÜRLERİ

26 Temmuz 2019, Eylül tarafından yayınlandı.

Her etkileşim türü farklı ve kişilere özel olabileceği gibi bunları kabaca 3 genel sınıfa ayırabiliriz. Bu sınıflandırmanın anlamı her etkileşim sınıfına göre bazı genel kurallar, hedefler ve odak noktalarımızı belirleyerek ilerlemenin işimizi kolaylaştırmasıdır. Aşağıdaki sınıf terimlerini; grup ve özel shibari, kinbaku derslerimizde, workshoplarımızda ve öteki bütün shibari etkinliklerimizde katılımcılara beklentilerimizi kolayca anlatabilmek ve katılımcıların beklentilerini anlayabilmek için sık sık kullanacağız. 

Bu terimleri kullansak da kullanmasak da farklı etkileşimlerin mümkün olabileceğini aklımızda tutmak önemli. Shibari'de karşılıklı müzakere ve iletişim, tüm katılımcıların beklentiler ve hedefler konusunda bizlerle hemfikir olduğunu anlamak için şarttır. Başlangıç zamanlarında bu terimlerin kullanılmasını faydalı buluyor ve öneriyorken ilerleyen zamanlarda birbirini iyi tanıyan kişiler arasında her seferinde bu terimlerin kullanılmasını önermiyoruz (müzakere ve iletişime başka metinlerimizde daha ayrıntılı değindik.)

Pratik: “Labbing veya Lab time” olarak da isimlendirilebilir. Amaç yeni bir shibari bağı veya becerisini öğrenmek ya da pratiklerini yapmak, kendini bu konuda geliştirmektir. Top ve bottom rollerin her ikisi de pratik yapabilir. Örneğin rope top kendisini bir bağın gerginliği konusunda geliştirmek isteyebilirken rope bottom kendini farklı pozisyonlardaki suspension süreçleri konusunda eğitmek isteyebilir… Genellikle bu sınıfta kabullenilen temel kural pratik sırasında herhangi bir play veya performans olmayacağıdır. Buna ek olarak, D/s ve her türlü ilişki dinamiği çok az olmalı / hiç olmamalıdır. Başka bir ifadeyle hem top karakterler hem de bottom karakterler dominant/submissive, top/bottom veya öteki güç değişim dinamiklerini hesaba katmadan, izin almadan ve özgürce düşüncelerini, fikirlerini, deneyimlerini, geri bildirimlerini ve önerilerini birbirleriyle paylaşabilmelidir.

Play: Bu sınıftaki etkileşimlerde öncelikli amaç kişilerin karşılıklı hazzı, eğlencesi ve mutluluğudur. Play duygusal, cinsel, romantik, komik, meditatif, rahatlatıcı, sadistik veya bunların çoklu kombinasyonları olabilir ve D/s gibi güç değişim dinamikleri içerebilir / içermeyebilir. Çünkü odaklanılan asıl nokta kişilerin karşılıklı hazzıdır. Güven duygusu, becerilerin pratikleri ve net bir müzakere önemlidir. Daha da açık konuşmamız gerekirse pratik sınıfında çalışırken rahat etmediğiniz herhangi bir bağı veya iple ilgili herhangi bir beceriyi play sınıfında denemenizi önermiyoruz. Dahil olan riskler arttıkça bu önerme daha da doğru ve fazlasıyla önemli olmakta.


Performans: Bu sınıfa canlı performanslar, videolar, fotoğraflar ve amacı Rope Bondage, Shibari’yi başkalarına göstermek olan her türlü etkinlik dahil edilebilir. Çoğunlukla top ve bottomun hazzı performansın amacına ulaşmasına hizmet eder. Bazı performansların play hali veya görüntüsü (cinsel etkileşim, utanç, güç değişim dinamikleri…) içermesi mümkündür. Performansların muazzam seviyede etkileyici olabilmesi adına bu sınıf etkileşimlerde daha yüksek riskler bulunabilir. Müzakerenin önemi artar ve daha ayrıntılı müzakere yapılması gerekir.


PERFORMANS

      Riccardo Wildties & Red Sabbath

BİZİ TAKİP EDİN!

Copyright (c) 2017 SHIBARISTANBUL