İp Seçimi

tarafından | Haz 8, 2021 | Genel | 0 yorum

Başlangıç için birçok ip türü işe yarar. Bornoz kuşağını dahi kullanabilirsin, çamaşır ipi ya da. Önemli olan ilk etapta işin pratiğini kavraman. Bizler 5/6mm çapında 8 metrelik jüt ipleri kullanıyoruz ve tavsiye ediyoruz. Farklı türdeki iplerin farklı özellikleri vardır; kenevir, jüt, naylon veya 5-7 mm çapında 7-10 m uzunluğundaki pamuk ipler, esaret için mükemmel seçeneklerdir.

Pekâlâ, ip seçimini nasıl yapmalısın? Göz önünde bulundurulması gereken birkaç detayı aşağıda listeledik;

  • Güç – İpin gücü senin için önemli mi? Askıya alma işi yapmayı planlamıyorsan, bu bir faktör olmayabilir.
  • Tutuş – İpin hâkimiyetini ve düğümleme özellikleri senin için önemli mi? Friksiyonları iyi tutan, kaymasını engelleyen bir ip harikadır, ancak bu bazen ipi çözmenin zor olduğu anlamına gelir. Bir düğüm sıkışırsa, bununla ne kadar sakin bir şekilde başa çıkabilirsin? İpini kesebilir misin? (İpucu: güvenlik söz konusu olduğu her yerde kesmelisin!)
  • Kullanım – İpi kullanırken ne hissetmek istersin? Bu madde Top roller için, ancak her top için diyemeyiz, biraz öznel bir durum demek daha doğru. Şöyle düşünebilirsin: ağır / hafif, esnek / gevşek, esnek / sert gibi tercihler.
  • Hisset – Cildinde veya vücudunda nasıl his bırakması önceliğin? Top roller için bu madde, ellerdeki yıpranmalar için önemli. Bottom roller için ise muhtemelen her yandan çok önemli. Bazı bottom’la yumuşak ve rahat hissettirenleri bazıları da sert olanları tercih eder.
  • Alerjiler – Senin ya da birlikte kullanacağın partnerinin, ipin içindeki herhangi bir maddeye alerjisi var mı? Örneğin, çimen alerjisi olan kişiler muhtemelen jüt veya kenevir kullanmak istemeyecektir.
  • Estetik – Görünüşün senin için ne derece önemli? Gereksiz bir detay gibi görünse de, bu aslında bazı top ve bottom’lar için çok önemlidir. Özellikle de dekoratif esaret yapıyorlarsa veya yapılan işler fotoğraflanacaksa…

Genel olarak doğal ipler, sentetik olanlara kıyasla daha zayıf ve daha az dayanıklıdır lakin kavrama açısından çok daha iyi, kullanım açısından çok daha kolaydırlar. Üstelik tendeki ip yanmalarının oluşma yüzdesi sentetik iplere nazaran daha düşük olasılıktadır. Bu sebeplerle ip ustalarının birçoğunun jüt ipleri tercih ettiklerini fazlasıyla gözlemleyeceksin.

İpler genel olarak iki türdedir; bükülmüş veya örgülü. Doğal ipler tipik olarak bükülürken, sentetik ipler bükülebilir veya örgülü olabilir. Bükülmüş ip genellikle üç telden yapılır ve her bir tel, ipi oluşturan lif ipliklerinin birlikte eğrilmesiyle oluşturulur.

Yaygın olarak 6 mm çapında olan ipler kullanılır ama 5 mm ile 8 mm arasında değişkenlik gösterebilir.

İnce ipler daha esnektir, daha sıkı düğümler oluşturur ve düğümleri daha iyi tutar. Ancak bu düğümlerin çözülmesi daha zordur ve ip cildi daha acı şekilde ısırabilir ve yakabilir. İnce iplerin daha zayıf doğasına değinmeye gerek bile yok. Kalın ipler daha güçlüdür. Hatta daha rahat kullanım da sağlayabilirler lakin düğümler daha hantal ve kabadır. Ayrıca kolay çözülebilirler.

Esaret için yapılan iplerin çoğunu 7 veya 8 metre uzunluğunda (23-26 fit) bulabilirsin, fakat ihtiyaçlarına göre özel uzunlukta ip sipariş edebilir veya yapabilirsin.

Bonus tarafından yayınlandı.

İlgili İçeriklerimize Bakın

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Bir shibari sahnesi sadece ip, desen ve bağlardan oluşmaz. Nihayetinde insanlardan oluşur. Bağlı kişi ilginin merkezi gibi görünse de – eğer ki self-tie’dan bahsetmiyorsak- ortaya çıkan şey aslında tarafların arasındaki etkileşimdir. Performans anında sadece izleyici...

daha fazla bilgi edinin
Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito ( 伊藤晴雨 Itō Seiu / Seiyu Itoh ) günümüzde ‘’modern kinbaku’nun babası’’ olarak tanınan Japon ressamdır. Partnerlerini kullanarak işkence ve kinbaku sahnelerini tasvir eden çok sayıda resim, çizim ve fotoğraf üretmiştir.  Seiu Ito 1882'de Tokyo'da...

daha fazla bilgi edinin
Ne zaman birilerini asabilirim?

Ne zaman birilerini asabilirim?

Shibariye ilgi duyan çoğu kişiyi askı esareti (suspention/suspend) cezbeder. Bağlamayı öğrenmeye başlayan birçok kişi de başlangıç seviyelerini hızlıca atlayıp nasıl askıya alacağını bilmek ister. Lakin gelin görün ki temel bilgileri üstün körü öğrenmek,...

daha fazla bilgi edinin

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir