Ne zaman birilerini asabilirim?

tarafından | Ağu 19, 2021 | Genel | 0 yorum

Shibariye ilgi duyan çoğu kişiyi askı esareti (suspention/suspend) cezbeder. Bağlamayı öğrenmeye başlayan birçok kişi de başlangıç seviyelerini hızlıca atlayıp nasıl askıya alacağını bilmek ister. Lakin gelin görün ki temel bilgileri üstün körü öğrenmek, potansiyelinizi sınırlar, kendinizi geliştirmenize ve hatta ileri seviyelerde daha sığ bağlar yapmanıza vesile olur, muhtemel kazalara değinmedik bile.

Temel eğitimlerin büyük çoğunluğu güvenlik ve rıza kavramları üzerinde gerçekleşir. Büyük ustalar da güvenlikten çokça bahsederler. Buna rağmen birkaç eğitim almış ve öğrendiklerini henüz pekiştirmemiş birçok kişi partnerini askıya almayı deniyor. Asabildiğini gördüğünde ise ‘ben oldum’ diyor, lakin göz ardı ettiği detaylar birçok açıdan fazlaca risk barındırıyor. Usta bir riggerın dahi sinir yaralanmaları oluşturabileceği eylemlerden bahsediyoruz, bir de acemileri düşünün? Bu gibi durumlar yüzünden yurt dışında komünlerinden uzaklaştırılmış çokça kişi mevcut.

Düzenli pratiklerle öğrendiklerinizi güçlendirmelisiniz. Bir zaman sonra parmaklarınız ipin yönünü hesaplamadan ilerleyecek. Neticede kas hafızası üzerine yapılan onca araştırma, pratik yapmanın ehemmiyeti açısından sağlam referans. Kaldı ki o ipin elinizde akar gibi hareket etmesini, anı kesen duraksamaların olmamasını pratikle kazanabilirsiniz.

Ustalaşmak istediğiniz alana karar vermek zaman alabilir, diğer yandan her noktasını öğrenmek de isteyebilirsiniz. Önemli olan adım adım ilerlemek. Pratiklerinizi yer çalışmalarına çevirebilir, sonrasında kısmi askı halleri dahil edebilirsiniz. Bu adımları hızlıca geçen kişiler, akışı, olumsuzluklara tepki verme hızlarını, iletişimi, enerji alışverişini, dengeyi atlarlar. Kimileri de yer oyunlarını (floor work) ve kısmı askıya almayı ( partial suspention) ‘tam bir rigger’ olmak için basamak olarak görür. Halbuki tek iple yapılan yer oyunu inanılmaz derecede tatmin edici ve heyecan verici deneyimler sunabilir.

Hem kendi gelişiminiz hem partnerinizin güvenliği adına temel bağları öğrenmeye zaman ayırmalısınız. Neticede hiçbir alanda üst seviyelere pat diye çıkılmıyor. Kaldı ki donanım ve oturmuş temel bağ teknikleri ile doğru şekilde askıya almak inanın zor değil. O aşamaya geldiğinizde ne kadar kolay adapte olduğunuza şaşıracaksınız.

Bonus tarafından yayınlandı.

İlgili İçeriklerimize Bakın

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Bir shibari sahnesi sadece ip, desen ve bağlardan oluşmaz. Nihayetinde insanlardan oluşur. Bağlı kişi ilginin merkezi gibi görünse de – eğer ki self-tie’dan bahsetmiyorsak- ortaya çıkan şey aslında tarafların arasındaki etkileşimdir. Performans anında sadece izleyici...

daha fazla bilgi edinin
Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito ( 伊藤晴雨 Itō Seiu / Seiyu Itoh ) günümüzde ‘’modern kinbaku’nun babası’’ olarak tanınan Japon ressamdır. Partnerlerini kullanarak işkence ve kinbaku sahnelerini tasvir eden çok sayıda resim, çizim ve fotoğraf üretmiştir.  Seiu Ito 1882'de Tokyo'da...

daha fazla bilgi edinin
İplerinizin Bakımı

İplerinizin Bakımı

İplerinizin BakımıShibari (veya ip esareti) için kullandığınız ipleri başka şeyler için kullanmamanızı şiddetle öneriyoruz, zira ipler çabuk zarar görebilir ve oluşması muhtemel tehlikelere davetiye çıkartabilir.Jüt ipleriniz yeni ise her kullanım sonrası kırçıllaşma...

daha fazla bilgi edinin

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir