Seiu Ito (1882-1961)

tarafından | Eyl 8, 2021 | Genel | 0 yorum

Seiu Ito ( 伊藤晴雨 Itō Seiu / Seiyu Itoh ) günümüzde ‘’modern kinbaku’nun babası’’ olarak tanınan Japon ressamdır. Partnerlerini kullanarak işkence ve kinbaku sahnelerini tasvir eden çok sayıda resim, çizim ve fotoğraf üretmiştir.

 

Seiu Ito 1882’de Tokyo’da Asakusa’da doğmuş ve resim eğitimine 1890’da başlamıştır. Aynı zamanlarda fildişi oymacılığı ve heykel eğitimi de almıştır. 10 yaşlarındayken izlediği tiyatro gösterisi sonrası işkence sahnelerine ilgi duymaya başlamıştır.

1910’larda Ito, gazete muhabiri olarak çalışmaya başlar lakin tiyatrolarda sergilenen işkence sahnelerine olan ilgisi hiç azalmaz. Böylece tiyatro eleştirmenliği yapmaya yönelir. Sahne Sanatları bölümünün başkanı ve Yomiuri News’in ana illüstratörü olarak iş hayatına devam eder. Modeli Kaneyo Sasaki (Oyou) ile ilk işkence çizimlerine başlamıştır. Kendisi aynı zamanda ilk eşidir. Daha sonra modeli Kise Sahara hamile kalınca, ikinci eşi olmuştur.

‘Sapkın ressam’ lakabını alması da bu zamanlara dayanır. Özellikle Kise’yi hamileyken baş aşağı şekilde askıya alıp resmini çizmeye başlaması ve çalışması bitene kadar indirmemesi büyük yankı uyandırmıştır. Bu anın fotoğraflarını ve çizim çalışmalarını, kinbaku üzerine yazdığı ilk kitabında (Seme no Kenkyu – İşkence Araştırması) kullanır lakin kısa süre sonra bu kitap yetkililer tarafından yasaklanır.

İkinci Dünya Savaşı öncesi birçok grafik eser yayınlamıştır. Kariyerinin zirvesindedir ancak uygulanan sansür/yasaklar ve savaş her şeyi kesintiye uğratır. Çalışmalarının çoğunu kaybeder. Yine de Japon Sanatçılar derneği 1960 yılında kendisini tanınmış ve ödüllendirmiştir.

Oyunlarında işkence sahnelerine odaklanan tiyatro grupları kurmuştur. Düzenlediği fotoğraf seanslarında modellerini yarı çıplak şekilde, özellikle baş ve boyun çevresinden bağlaması, işkenceyi temsil eden bir sanatçı olmasını sağlamıştır. Esaret sanatını canlandırma, modernleştirme ve popülerleştirme çabaları kendisine ün ve saygınlık kazandırmıştır.

Ito’nun, eserleri aracılığıyla en samimi ve öz duygulara değinmesi, ip esareti ile ilgilenen bir çok sanatçı üzerinde etki bırakmıştır. Bugün modern esaretin öncüsü olarak görülmesi bundandır.

RopeJam tarafından yayınlandı.

İlgili İçeriklerimize Bakın

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Bir shibari sahnesi sadece ip, desen ve bağlardan oluşmaz. Nihayetinde insanlardan oluşur. Bağlı kişi ilginin merkezi gibi görünse de – eğer ki self-tie’dan bahsetmiyorsak- ortaya çıkan şey aslında tarafların arasındaki etkileşimdir. Performans anında sadece izleyici...

daha fazla bilgi edinin
Ne zaman birilerini asabilirim?

Ne zaman birilerini asabilirim?

Shibariye ilgi duyan çoğu kişiyi askı esareti (suspention/suspend) cezbeder. Bağlamayı öğrenmeye başlayan birçok kişi de başlangıç seviyelerini hızlıca atlayıp nasıl askıya alacağını bilmek ister. Lakin gelin görün ki temel bilgileri üstün körü öğrenmek,...

daha fazla bilgi edinin
İplerinizin Bakımı

İplerinizin Bakımı

İplerinizin BakımıShibari (veya ip esareti) için kullandığınız ipleri başka şeyler için kullanmamanızı şiddetle öneriyoruz, zira ipler çabuk zarar görebilir ve oluşması muhtemel tehlikelere davetiye çıkartabilir.Jüt ipleriniz yeni ise her kullanım sonrası kırçıllaşma...

daha fazla bilgi edinin

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir