Shibari ile Stresle başa çıkmak

tarafından | Nis 29, 2021 | Genel | 0 yorum

Her birey yaşamı boyunca stres ve endişe duyduğu bir dönemden geçmiştir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecini düşünürsek stres, maalesef ki günümüzde oldukça aşina olduğumuz bir durum. Çoğu insandan, içinde bulunduğu bu gerginlik döneminin hayatlarını az da olsa etkilediğini duyarsınız. Üstelik herkesin stresle başa çıkma yöntemi farklıdır. Kimisi, hatta ekseriyetle, spor, egzersiz yaparak rahatlamayı tercih eder. Kimisi ise alkol ve uyuşturucu gibi kendine zarar verecek maddeleri tercih eder.

İp esareti BDSM’in ‘’B – Bondage’’ kırılımın bir alt kategorisi olarak değerlendirilir.

Yıllar önce BDSM ile ilgili konuşmak neredeyse tabu sayılırdı. Özellikle BDSM’in acı ile ilişkilendirilme biçimi düşünüldüğünde kırbaç ve kelepçenin ardında rahatlatıcı bir şeyler olacağı düşünülmezdi. Şimdi ise genel nüfusun yarısından çoğu şaşırtıcı bir biçimde kontrol etme ve boyun eğme fantezilerinin olduğunu kabul ediyorlar. Bir zamanlar üzerine asla konuşmalar yapılamazken, şimdi bu fantezi dünyası gelişen iletişim ve teknoloji çağı ile birlikte ilgi ve güç kazanıyor. Bu nedenle bilim insanları BDSM ile eskisinden çok daha fazla ilgilenmeye başladılar. Bazı vakalarda anti-aksiyete etkilerinin görüldüğü raporlandı. Ayrıca akıl sağlığına yararlı olduğunu düşünenler dahi mevcut.

İp esareti de kaygıyı azaltabilen, katılımcılarının psikolojik refahını artırabilen bir BDSM uygulamasıdır. 

(Shibari ve ip esareti arasındaki ilişkiye “shibari vs rope bondage” makalemizi yayınladığımızda değinmiş olacağız.)

Kimileri shibarinin yoga veya meditasyonla aynı etkiye sahip olabileceğini söylemekte. Bir ip sahnesi esnasında çoğu bottom stresten tamamen kurtulduğunu, hafiflediğini paylaşır; bağlandığınız zaman etrafınızdaki hiçbir şeyden siz sorumlu değilmişsiniz gibi. Herhangi bir şey için endişe duymanıza gerek yoktur, sadece düşüncelerinizi kenara koyarsınız ve deneyimlediğiniz o özgürlük duygusuyla kendi içinize dönersiniz.

Top roller için ise derin odaklanma ve konsantrasyon söz konusudur. Ellerinin altında tamamen kontrolün kendisinde olduğu, ona emanet edilmiş ve tarafınca şekillenmeyi bekleyen bir şeyin olduğunu bilmek yüksek tatmin ve özgüven sağlar.

Karşılıklı, ortak beklentiler doğrultusunda iki kişi arasındaki güven duygusu, içinizdeki o stres ve kaygıyı unutmanıza, üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olur.

Shibari, meditatif yanınıza dokunur.

Bonus tarafından yayınlandı.

İlgili İçeriklerimize Bakın

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Zamanın bağlaşmaya etkisi

Bir shibari sahnesi sadece ip, desen ve bağlardan oluşmaz. Nihayetinde insanlardan oluşur. Bağlı kişi ilginin merkezi gibi görünse de – eğer ki self-tie’dan bahsetmiyorsak- ortaya çıkan şey aslında tarafların arasındaki etkileşimdir. Performans anında sadece izleyici...

daha fazla bilgi edinin
Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito ( 伊藤晴雨 Itō Seiu / Seiyu Itoh ) günümüzde ‘’modern kinbaku’nun babası’’ olarak tanınan Japon ressamdır. Partnerlerini kullanarak işkence ve kinbaku sahnelerini tasvir eden çok sayıda resim, çizim ve fotoğraf üretmiştir.  Seiu Ito 1882'de Tokyo'da...

daha fazla bilgi edinin
Ne zaman birilerini asabilirim?

Ne zaman birilerini asabilirim?

Shibariye ilgi duyan çoğu kişiyi askı esareti (suspention/suspend) cezbeder. Bağlamayı öğrenmeye başlayan birçok kişi de başlangıç seviyelerini hızlıca atlayıp nasıl askıya alacağını bilmek ister. Lakin gelin görün ki temel bilgileri üstün körü öğrenmek,...

daha fazla bilgi edinin

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir