Zamanın bağlaşmaya etkisi

tarafından | Eki 12, 2021 | Genel | 0 yorum

Bir shibari sahnesi sadece ip, desen ve bağlardan oluşmaz. Nihayetinde insanlardan oluşur. Bağlı kişi ilginin merkezi gibi görünse de – eğer ki self-tie’dan bahsetmiyorsak- ortaya çıkan şey aslında tarafların arasındaki etkileşimdir.

Performans anında sadece izleyici tarafında olsanız dahi mutlaka sahneye kattığınız etkileşim vardır. Pekâlâ ‘nedir bu etkileşim’ diye soracak olsak, bir şekilde shibarinin içinde olan hemen hemen her birey, taraflar arasındaki o duygu yoğunluğuna, enerjiye, çekime vs. değinecektir kuşkusuz.

Biri ile ilk defa bağlaşıyorsanız, her ne kadar öncesinde konuşsanız ve müzakere etseniz, detaylandırsanız da o bedenle ya da o bağlarla ilk defa tanışacağınız için tedirginlik içinizde kalabilir. Farkında olmasanız da bu durum sahneye yansır. Şahsen sözlü iletişime açık olmayı her zaman isterim lakin zamanla yerini sözsüz iletişime bırakması kadar tatmin edici çok az şey var. Artık bağa ve karşınızdakine güveniniz ve teslimiyetiniz daha fazladır. Bağlaştıkça söz konusu etkileşiminiz boyut değiştirir. Dolayısı ile içinde bulunduğunuz sahne hem sizi hem o anda bulunan herkesi daha fazla içine alır.

Dokunuşlarınız değişir. Nefes alışınız, vücuda verdiğiniz şekil değişir. Aldığınız haz yükselir. Kendinizi daha iyi dinlersiniz. Diğer yandan karşınızdaki kişiyi de daha iyi dinlersiniz, anlarsınız, yakınlaşırsınız. Bağlaşmak aranızdaki görünmez bağı kuvvetlendirir, derinleştirir.

Hissetmek isteyeceğiniz duyguları ele alırsak bağlaştığınız kişinin partneriniz olması önemli değil. Sahne sonunda hissettiğiniz naiflik bağlaştıkça daha da yükselir. Sahneyi estetik, güzel ve ilgi çekici kılan bu etkileşimlerdir.

RopeJam tarafından yayınlandı.

İlgili İçeriklerimize Bakın

Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito (1882-1961)

Seiu Ito ( 伊藤晴雨 Itō Seiu / Seiyu Itoh ) günümüzde ‘’modern kinbaku’nun babası’’ olarak tanınan Japon ressamdır. Partnerlerini kullanarak işkence ve kinbaku sahnelerini tasvir eden çok sayıda resim, çizim ve fotoğraf üretmiştir.  Seiu Ito 1882'de Tokyo'da...

daha fazla bilgi edinin
Ne zaman birilerini asabilirim?

Ne zaman birilerini asabilirim?

Shibariye ilgi duyan çoğu kişiyi askı esareti (suspention/suspend) cezbeder. Bağlamayı öğrenmeye başlayan birçok kişi de başlangıç seviyelerini hızlıca atlayıp nasıl askıya alacağını bilmek ister. Lakin gelin görün ki temel bilgileri üstün körü öğrenmek,...

daha fazla bilgi edinin
İplerinizin Bakımı

İplerinizin Bakımı

İplerinizin BakımıShibari (veya ip esareti) için kullandığınız ipleri başka şeyler için kullanmamanızı şiddetle öneriyoruz, zira ipler çabuk zarar görebilir ve oluşması muhtemel tehlikelere davetiye çıkartabilir.Jüt ipleriniz yeni ise her kullanım sonrası kırçıllaşma...

daha fazla bilgi edinin

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir