RİSK VE GÜVENLİK

27 Temmuz 2019, Eylül tarafından yayınlandı.

Rope Bondage’ın her koşulda tehlikeli olabileceğini ve bazı durumlarda ciddi yaralanma, zedelenme ve sakatlanma riski bulundurabileceğini kabul etmeliyiz.

Bazı bağlama formları, sınıfları minimal riskler taşıyabilir. Örneğin dekoratif bağlama veya cinsel odaklı bir play için yapacağınız hafif formda bir ip bağlaması rope burn ya da aynı pozisyonda uzun süre bağlı kalma sebebiyle girebilecek kramplar gibi küçük riskler taşır.


Yine de, Rope Bondage’ın her koşulda tehlikeli olabileceğini ve bazı durumlarda ciddi yaralanma, zedelenme ve sakatlanma riski bulundurabileceğini kabul etmeliyiz. Bu konu hakkında yaptığımız konuşmalarda Rope Bondage’ın güvenli olmadığının altını çizmek adına sık sık “Riski Azaltmak” bölümüne değineceğiz.

Tekrarlamak istiyoruz: Rope Bondage güvenli değildir.

Özgün rope bondage türlerinin bir çoğu için ve özellikle ipleri zorlayan, iplerin üzerine basınç bindiren her türlü aktivite (sadece suspension değil, bir vücut kısmını yatağa bağlamak veya bottoma bağlı bir ipe asılmak, çekmek, zorlamak…) son derece tehlikeli olabilir.

Ek olarak, herkes tarafından bilinmese de Rope Bondage’ın en sık karşılaşılan komplikasyonu zamanla meydana gelen kümülatif hasardır. 

Bugüne kadar konuştuğumuz çok sayıda rope bottom dikkate değer bir sakatlanma veya kötü bir deneyim yaşayan birini gösteremedi fakat şu an ipe bağlı olarak kronik fiziksel hasara yaşayıp bunun acısını çeken, bedeninin bir bölümünde kalıcı his kaybı yaşayan, eklem ağrıları bulunan ve bedeninin bir bölümünde (özellikle omuzlarda) hareket yeteceğinin bir kısmını kaybetmiş olan, sürekli sırt ağrısı yaşayan… bir çok insanı bizimle paylaştılar. Bu tür kronik acılar yüksek fiziksel aktivite gerektiren her şeyde potansiyel bir risk oluştururken bütün rope bottomların iple ilgilenmeye başladıkları andan itibaren bu riskleri tanımaları gerektiğine inanıyoruz.

Sıklıkla genç, sağlıklı ve fit rope bottomlar fazla heveslerle yüksek stres ve yüksek risk içeren pozisyonlarda kendilerini bağlatabilmeye anında gönüllü olabiliyorlar. Bağlattıklarında anlık ve spesifik herhangi bir zedelenmeleri olmadığı sürece ileriki zamanlarda kümülatif hasar oluşana ve bunun kronik acılarını çekmeye başlayana kadar bu riskin, ihtimallerin ve gerçeklerin farkına varamayabiliyorlar. İnsanlar kendi zevklerinin peşinden koşarken yüz yüze olduğu riskleri ve yüzleşebilecekleri sonuçları seçme hakkı olduğuna inanıyoruz ve aslında istediğimiz tek şey, bu seçenekler hakkında bilgilendirilmiş olmaları ve bilinçli şekilde bunları seçecek olmaları, bilmeden bunların içine sürüklenmeleri değil.

İplerle uzun süreli bir ilişkisi olan herkes herhangi bir şekilde yaralanabilir veya bir başkasının yaralanmasına sebep olabilir. İp zevkinizin peşinden koşmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli ve birikimi geniş olan biri ile yüz yüze eğitim almanız gerektiğine (bizden veya değil fark etmeksizin) inanıyoruz. Her halükarda aşağıda rope bondage risklerini azaltmak -riski ortadan kaldırmanın değil- için birkaç cümle bulacaksınız.

Kısaca;

Kendi güvenliğiniz ve aldığınız riskler için sorumluluk size aittir. Bu hem rope toplar hem de rope bottomlar için geçerli olsa da bottomların bu gerçeği daha da kavramaları gerektiğine inanıyoruz. Çünkü rope bottomlar hayatlarının kalanı boyunca herhangi bir yaralanma, sakatlanmanın sonuçlarıyla -fiziksel, duygusal veya psikolojik- yaşamak zorunda kalabilirler. En nihayetinde burada suçlu olan kişiden bağımsız olarak sonuçlarını kendileri yaşarlar.

Dürüstçe kendi risk profilinizi belirleyin ve bu profilin etkileşimlerinizi yönetmesine izin verin.
İpin hem top hem de bottom tarafı hakkında öğrenebildiğiniz her şeyi öğrenin. Lütfen.
Partnerlerinizi dikkatlice seçin. Bağlamayı veya sizi bağlamasını seçtiğiniz insana çok büyük bir güven duymalısınız. Aranızdaki iletişim ne kadar iyi ve güven ne kadar güçlüyse yaşanabilecek kötü durumları daha gerçekleşmeden önleme riskiniz artar veya kötü bir durumla karşı karşıya kaldığınızda onu yönetmek, doğru eylemleri yapabilmek kolaylaşır.
Deneyimlemek istediğiniz şey için kendinizi en iyi şekilde hazırlayın. Yaptığınız şey hakkında öğrenebileceğiniz kadar çok şey öğrenmek, yapma şeklinizdeki neden ve nasılı anlamaya çalışmak ve öğrendiğiniz her şeyi mümkün olduğunca farklı kaynaktan doğrulamak yapabileceğiniz en iyi şeydir.

BİZİ TAKİP EDİN!

Copyright (c) 2017 SHIBARISTANBUL