Unutmayın!

Birincil ve önemli kural:

Kendi güvenliğinizden öncelikle "kendiniz"sorumlusunuz.

Evet, kendi güvenliğinizden öncelikle siz sorumlusunuz ve genel anlamıyla ip esareti “asla” risksiz değildir.

Aksine her koşulda tehlikeli olabileceğini bilmeniz önem arz eder. Söz konusu riskleri minimize etmek bilgi ve deneyimle gerçekleşir. Karşı rollerin sorumlulukları hakkında da bilgiler edinmelisiniz.

Ne yaptığınızı bilin!

Top roldeyseniz;

Rope bottom’ları daha iyi anlamak adına onların düşüncelerine en az sizinkiler kadar önem verin, gözlemleyin. Beceri seviyenizin dışına kontrolsüzce çıkmayın. Kendinizi geliştirmek için mutlaka daha deneyimli kişilerden destek alın.

Rope bottom’lar:

Kendinizi tamamen başka birinin ellerine teslim etmeden önce risklerden haberdar olun. Açık ve doğrudan iletişim kurun, her konuda emin ve dürüst olun. İletişiminiz hep açık olsun. Kendinizi bağlamak konusunda da geliştirin.

Top roller için:

Kendinizi tanıyın ve unutmayın;

Partnerinizi bağladıktan sonra güvenlik “SİZİN” sorumluluğunuzdadır.
Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bağlaşmayın. Uykusuz, keyif verici maddeler ya da alkol eşliğinde asla sahneye hakim olmayı denemeyin.
Egonuzu unutun. Eğitiminiz iyi değilse karmaşık şeyler denemeyin. Aldığınız derslerle sıfırdan orta seviyelere kısa zamanda gelmeniz mümkün lakin bu bilgiyi içselleştirmek, kas hafızasını geliştirmek, yetkin olmak için daha çok pratiğe ihtiyacınız olacak. Askıda kalma (suspension) hali gibi ileri teknikleri denemeden önce temel konularda ustalaşın.
Rope bottom’a saygı gösterin. Size sunulan güveni suistimal etmeyin. Sınırlarını öğrenin ve titizlikle saygı gösterdiğinize emin olun. Sahnede güven ihlal etmek istemezsiniz.
Birini esaret altında “ASLA” yalnız bırakmayın.
Rope bottom tamamen çözülene kadar sahne bitmiş sayılmaz. İplerden tamamen kurtulana kadar yardımcı olun. Gergin olan kasları dikkatlice serbestleştirin.
Esaret sonrası anlar kişinin zihinsel sağlığı için kritik olabilir. Bazı bottom karakterler yalnız kalmak isteyebilir, bazıları fazlaca ilgi görmek isteyebilir. Fikir yürütüp tahmin etmektense partnerinizle konuşun ve öğrenin. İletişim kritiktir. Onu tanıyın.
Sağlık sorunlarını öğrenin; sahneyi etkileyebilecek yaralanmaları, ameliyatları ya da hastalıklarını…
Her bottom’ın esnekliği aynı değildir. Duramayacağı şekilleri zorlamayın.
Her olasılığa karşı birlikte kararlaştırılan güvenli kelimeniz ve güvenli hareketiniz olsun.

Bottom roller için

Kendi zihninize, bedeninize, fiziksel, duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarınıza ve sınırlarınıza sahip kişilersiniz.

Partnerinize kendinizi doğru anlatabilmeniz için, önce bunları bilmelisiniz.

Her konuda emin ve dürüst olun;
Ne yapmak istiyorsunuz?
Yapmamayı tercih ettiğiniz şeyler neler?
Asla yaşamak istemediğiniz şeyler neler?
Fiziksel yetenekleriniz, esnekliğiniz, gücünüz ve tüm sınırlarınız.
Yapmak istediğiniz şeyi etkileyecek herhangi bir tıbbi sorun; fiziksel yaralanmalar, yaşanmış ameliyatlar, kemik sorunları, astım vb.
Müzakere ettiğiniz sahnenin yol açabileceği herhangi bir zihinsel ya da duygusal tepki.
Sahne anında meydana gelen sorunlardan mutlaka haberdar etmelisiniz; uyuşma, karıncalanma, soğukluk, ağrı…
Rigger ile iletişiminizin açık olduğuna ve ona güvenebileceğinize emin olun.
Sahnede güvenliğinizi ve rahatınızı en üst düzeye çıkarmak için egzersizler yapın.
Acil Durumlarda

En kötüsü için hazırlıklı olun!

İpleriniz bakımlı olsun

Sahneye başlamadan önce iplerinizin durumunu kontrol edin. Yıpranmış ve iyi durumda olmayan iplerle partnerinizi askıya almayın. İplerinize düzenli aralıklarla bakım yapın.

Güvenli düğümler kullanın

Asla kendi kendine sıkışabilecek kayan düğümler kullanmayın. İpler gerilirse kan akışını kesebilir ve/veya sinir yaralanmalarına sebep olabilir.

Ne yaptığınızı bilin

Düğümlerin atılmaması, iplerin sıkıca geçmemesi gereken yerleri öğrenin ve dikkat edin. Örneğin rope bottom’ı sırt üstü yere yatıracaksanız, omurgasına gelecek düğümler atmayın.

Makasınızı yanınızdan ayırmayın

Partneriniz ne kadar tecrübeli ve iyi olursa olsun, ipleri kesmenizi sağlayacak hemen ulaşılabilir alanlarda makas bulundurun.

Makaslar için birkaç hatırlatma;

Keskin, kullanımı kolay ve ipinizi rahatça kesebilen bir makas olmalı. Herhangi bir ipinizin küçük bir kısmını feda edin ve keskinliğini, kullanımını görebilmek için deneyin.

Pansuman makaslarının uç kısımları künttür ve o acil durum anında ipi keserken, panikle partnerine zarar verme riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Bu makasları sadece ip esareti anında kullanın.

Bazı pansuman makasları tırtıklı, bazıları düzdür. Tırtıklı olan, kesme anında ipin makas arasında kaymasını önleyeceği için tercih sebebidir.

Daha detaylı bilgi için Medikal Riskler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Scroll to Top