Rıza, Müzakere ve Risk Profilleri

Top ve bottom rolündeki kişilerin bir shibari sahnesine dahil olmadan önce rıza, müzakere ve risk profilleri konularında kendilerini eğitmelerini şiddetle öneriyoruz.

Ayrıca, bu kavramları sadece “anlamanın” yeterli olmadığını vurguluyoruz.

Her şeyden önce söz konusu kavramların sizler için ne anlama geldiğini (nasıl tanımladığınız ve nasıl anladığınız) düşünmeniz, öznel anlayışınızı paylaşmaya açık olmanız gerekir.

Başkalarıyla ip aktivitelerine başlamadan önce bunları yapıyor olmanız, hem sizi hem karşınızdaki kişiyi/kişileri duygusal ve/veya fiziksel zararlardan koruyacaktır.

Shibari Sahnesinden Önce

Rıza ve müzakere ile ilgili şu bilgilere göz atın

Rıza

Rızanın ne anlama geldiği hakkında bulduğumuz en iyi kaynak Cinsel Özgürlük Ulusal Koalisyonu (National Coalition for Sexual Freedom – NCSF) tarafından sunulan bilgilerdir. Aşağıda kısa bir özetini bulabilirsin ancak sitedeki tam yazıyı okumanı tavsiye ederiz.

Müzakere

Biriyle herhangi bir bağlama etkinliği yapmadan önce, karşılıklı beklentilerin tartışılmasını öneriyoruz. Neticede bağlı ve kaçamaz durumda olup, sonrasında karşındaki kişinin bu etkileşim için planlarının seninkinden çok daha farklı olduğunu kavramak hiç eğlenceli bir durum değildir.

Bu bölümde kendine ve shibari partnerine sorman için bazı örnek sorular derledik:

Bunun için hazır mısın ve karşı taraf için doğru kişi misin?

İki taraf da istedikleri/ planladıkları tür etkileşimler için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmakla yükümlüdürler.

Sınırlarını bilmelisin. Bilgin, beceri seviyen ve fiziksel sağlığın hakkında her zaman dürüst olmalısın. Arzularını bilmeli ve ne yapmak istediğin konusunda açık ve dürüst olmalısın.​

Karşı taraf bu etkileşime hazır mı ve senin için doğru kişi mi?​

Tanınan, uzun zamandır bilinen, sosyal çevresi geniş, etkinlik düzenleyen ya da profilinde birçok havalı fotoğraf bulunan bir kişinin güvenilir olduğunu varsaymamalısın. Başkalarından referans almalı ve hatta onların güvenirliliğini de kontrol etmelisin. Karşınızdaki kişinin beceri/deneyim miktarı seninki ile uyuşmuyorsa, ikinizin ortak bir beceri/deneyim noktasında buluşarak bir etkinlik yapabilecek misin?​

Müzakere için önemli noktaları konuştuk mu?​

Tifereth’in “üç büyük” noktasını (bazı eklemeler ile) oldukça uygun buluyoruz:

1. Sağlık durumu ve Yaralanmalar: Etkileşimini etkileyebilecek fiziksel veya mental durumlar (alınan ilaçlar, yakın zamandaki yaralanmalar ve/veya tedaviler, uyuşturucu veya alkol kullanımı, dolaşım problemleri, psikolojik tetikleyiciler veya duygusal endişeler, ve diğer durumlar)

2. Yerleşim ve Tercihler: Bilinen tercihler (doğal veya sentetik ip, kalın veya ince bantlar, kulaklarıma dokunulmasın, vb.) ve ip yerlerine dair bilgiler (bacaklarımın arasında ip olmasın, ayak parmaklarımdan ip geçmesin, kollarımdan geçecek ipler normalden daha yüksek/alçak olmalı, vb.)

3. Cinsellik / Ds / SM: Bu etkileşim için hangi tür ilişki dinamiğinin geçerli olacağı veya olmayacağı ve dokunma/yakınlığın hangi miktarda olacağı.

Güvenlik protokollerini konuştuk mu?​

Etkileşimin türüne bağlı olarak bir sorun oluşması durumuna karşı belirli iletişim yöntemleri oluşturabilirsiniz. En yaygın protokollerden birisi “safe word” (güvenli kelime) seçmektir.

Ayrıca, özellikle top rolündekiler sürekli sahne içerisindeki olası sıkıntıları gözlemliyor olmalılar.​

Bu etkileşim sırasında ve sonrasında nasıl hissetmek istiyorsun?​

Müzakerenin amacı karşındaki kişi ile ip deneyimini zevk alınabilir kılmaktır. Bu sebeple pozitif bir soru ile konuşmaya başlayabilirsin. Bu soru hem top hem de bottom roldeki insanlar için geçerlidir ve tüm katılımcıların kabul ettiği bir cevap bulmak önemli bir ilk adımdır.

Bazı örnek cevaplar şunlar olabilir: Şefkat görmek istiyorum, güçsüz hissetmek istiyorum, utanmak istiyorum, güçlü ve güzel hissetmek istiyorum, becerikli hissetmek istiyorum vb.​

Bu ne tür bir ip etkileşimi olacak ve bunun için ne kadar riske girmeyi kabul ediyorsun?​

Tüm ip eserati sahneleri risk içerir, ancak bu riskin hangi derecede azaltılabilir olduğu etkileşimin türüne ve yoğunluğuna göre değişir. Sadece rahat bir çalışma mı olacak? Bir “sahne” mi olacak? D/s veya SM etkinlikleri dahil olacak mı? Cinsel etkinlikler olacak mı? Eğer bağlı durumdayken orgazm olursanız bu bağları nasıl etkileyecek? Kısacası planladığın şeyin olası sonuçlarını düşünmelisin.

Bazı örnek cevaplar şunlar olabilir: Şefkat görmek istiyorum, güçsüz hissetmek istiyorum, utanmak istiyorum, güçlü ve güzel hissetmek istiyorum, becerikli hissetmek istiyorum vb.​

Bu etkileşimden sonra ne olacak?​

  • Sahnenin bitişini ve “aftercare” başlangıcını ne belirleyecek?
  • “Aftercare” için tercihlerin neler (hem top hem de bottom roller için)?
  • Sonrasında ne tür bir haberleşme senin için uygun olur (sonraki gün haberleşmek, yarın mesajlaşmak, sonraki hafta telefon ile aramak vb)?

Sorulabilecek daha bir çok soru var. ​

  • Kullanabileceğiniz iyi bir genel prensip şu olabilir:
Kişisel yakınlık ve olası riskler artıkça, müzakerenin daha detaylı ve ayrıntılı olması gerekir.
Scroll to Top