RIZA, MÜZAKERE VE RİSK PROFİLLERİ

7 Ağustos 2019, Claudia tarafından yayınlandı.

Top ve bottom rolündeki kişilerin ip ile aktivite yapmadan önce rıza, müzakere ve risk profilleri konularında kendilerini eğitmelerini şiddetle öneriyoruz. Ayrıca, bu konseptler için sadece “anlamanın” yeterli olmadığını, başkaları ile ip aktiviteleri yapmadan önce bu konseptlerin sizin için ne anlama geldiğini - bu konseptleri nasıl tanımladığınızı ve nasıl anladığınızı - düşünmeniz ve anlayışınızı başkaları ile paylaşabilir ve paylaşmaya açık olmanız gerektiğini düşünüyoruz. Bunları ip aktivitesine başlamadan önce yapıyor olmak kesinlikle sizi ve başkalarını duygusal ve/veya fiziksel zararlardan koruyacaktır.

Rıza:

Rızanın ne anlama geldiği hakkında bulduğumuz en iyi kaynak Cinsel Özgürlük Ulusal Koalisyonu (National Coalition for Sexual Freedom - NCSF) tarafından sunulan bilgilerdi. Aşağıda kısa bir özetini bulabilirsiniz ancak sitedeki tam yazıyı Rıza Sayılan İfadeler okumanızı tavsiye ederiz. 

Müzakere:

Biriyle herhangi bir bağlama etkinliği yapmadan önce, karşılıklı beklentileri tartışmanızı öneririz. Bağlı ve kaçamaz durumda olup, sonrasında karşınızdaki kişinin bu etkileşim için planlarının sizinkinden çok farklı olduğunu fark etmek hiç eğlenceli bir durum değildir. 

Aşağıda kendinize ve olası bir ip partnerinize sormanız için bazı örnek sorular bulabilirsiniz:

Bu etkileşim sırasında ve sonrasında nasıl hissetmek istiyorsun? - Müzakerenin amacı diğer kişi ile ip deneyimini zevk alınabilir bir biçimde paylaşmak olduğundan bu tür pozitif bir soru ile konuşmaya başlıyoruz. Bu soru hem top hem de bottom roldeki insanlar için geçerlidir. Bu soruya tüm katılımcıların kabul ettiği bir cevap bulmak önemli bir ilk adımdır.

Bazı örnek cevaplar şunlar olabilir: Şefkat görmek istiyorum. Güçsüz hissetmek istiyorum. Utanmak istiyorum. Güçlü ve güzel hissetmek istiyorum. Becerikli hissetmek istiyorum vb.

Bunun için hazır mısınız ve karşı taraf için doğru kişi misiniz? İki tarafta istedikleri / planladıkları tür etkileşimler için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmakla yükümlüdürler. Sınırlarınızı bilmelisiniz. Bilginiz, beceri seviyeniz ve fiziksel sağlığınız hakkında her zaman dürüst olmalısınız. İsteklerinizi bilmeli ve ne yapmak istediğiniz konusunda açık ve dürüst olmalısınız

Bu ne tür bir ip etkileşimi olacak ve bunun için ne kadar riske girmeyi kabul ediyorsun? - Tüm ip eserati sahneleri risk içerir, ancak bu riskin hangi derecede azaltılabilir olduğu etkileşimin türüne ve yoğunluğuna göre değişir. Sadece rahat bir çalışma mı olacak? Bir “sahne” mi olacak? D/s veya SM etkinlikleri dahil olacak mı? Cinsel etkinlikler olacak mı? Eğer bağlı durumdayken orgazm olursanız bu bağları nasıl etkileyecek? Kısacası planladığınız şeyin olası sonuçlarını düşünün.

Karşı taraf bu etkileşime hazır mı ve sizin için doğru kişi mi? - Birisi tanınan, uzun zamandır bilinen, çok kişiyi tanıyan, etkinlik düzenleyen ya da profilinde bir çok havalı fotoğraf bulunan bir kişi olduğu için güvenilebilir olduğunu varsaymamalısınız. Başkalarından referans almalı ve onların güvenirliliğini kontrol etmelisiniz. Onların beceri / deneyim miktarı sizinki ile uyuşmuyorsa, ikinizin ortak bir beceri / deneyim noktasında buluşarak bir etkinlik yapabilecek misiniz?

Müzakere için önemli noktaları konuştuk mu?

Tifereth’in “üç büyük” noktasını (bazı eklemeler ile) oldukça uygun buluyoruz:

1. Sağlık durumu ve Yaralanmalar - Etkileşiminiz etkileyebilecek fiziksel veya mental durumlar (alınan ilaçlar, yakın zamandaki yaralanmalar ve/veya tedaviler, uyuşturucu veya alkol kullanımı, dolaşım problemleri, psikolojik tetikleyiciler veya duygusal endişeler, ve diğer durumlar)

2. Yerleşim ve Tercihler- Bilinen tercihler (doğal veya sentetik ip, kalın veya ince bantlar, kulaklarıma dokunulmasın, vb.) ve ip yerlerine dair bilgiler (bacaklarımın arasında ip olmasın, ayak parmaklarımdan ip geçmesin, kollarımdan geçecek banlar normalden daha yüksek/alçak olmalı, vb.)

3. Cinsellik / Ds / SM - Bu etkileşim için hangi tür ilişki dinamiğinin geçerli olacağı veya olmayacağı ve dokunma/yakınlığın hangi miktarda olacağı…

Bir sorun olursa ne yapacağız?

Etkileşimin türüne bağlı olarak bir sorun oluşması durumuna karşı belirli iletişim yöntemleri oluşturabilirsiniz. En yaygın protokollerden birisi “safe word” (güvenli kelime) seçmektir. Ayrıca, özellikle top rolündekiler sürekli sahne içerisindeki olası sıkıntıları gözlemliyor olmalılar. 

Bu etkileşimden sonra ne olacak?

Sahnenin bitişini ve “aftercare” başlangıcını ne belirleyecek? “Aftercare” için tercihlerin neler (hem top hem de bottom roller için)? Sonrasında ne tür bir haberleşme senin için uygun olur (sonraki gün haberleşmek, yarın mesajlaşmak, sonraki hafta telefon ile aramak vb)?

Ek Kaynaklar:
Sorabileceğiniz daha bir çok soru var. Kullanabileceğiniz iyi bir genel prensip şu olabilir: kişisel yakınlık ve olası riskler artıkça, müzakerenin daha detaylı ve ayrıntılı olması gerekir. Aşağıda bize yarıdmcı olmuş bazı kaynakları bulabilirsiniz:
İp Etkileşimine Hazırlık: Müzakere, Sınırlar ve Anlaşma
Bottom Tarafına Bağlı İp Müzakeresi
İp Müzakere Kontrol Listesi

BİZİ TAKİP EDİN!

Copyright (c) 2017 SHIBARISTANBUL