Banner
Websitemizi sizin için yeniliyoruz. Şu an bir Demo/Test sistemindesiniz. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın.

Shibari Hakkında Yanlış Mitler

Shibari Hakkında Yanlış Mitler

Kinky düşüncelere sahip olun ya da olmayın, günümüzde shibariyi duyma olasılığınız oldukça yüksek. En basitinden fotoğraflarına denk gelmiş olabilirsiniz, ancak shibarinin sadece sadist ya da kinky bireyler için olduğunu mu sanıyorsunuz?

Aşağıda en çok karşılaştığımız genel yargıları değerlendirdik;

‘’İsmi shibaridir.’’
Aslında Japonya’da ilk önceleri kinbaku olarak adlandırılırdı. Kinbaku, erotik ve bazen sanatsal amaçlarla insanları bağlamak ve/veya askıya almak için karmaşık düğümler örmeyi içeren daha spesifik bir kelimedir. Japonca’da kin (緊) “sıkı” anlamına gelir ve baku (縛) “kısıtlama” anlamına gelir. Shibari ise ‘’bağlamak’’ anlamındadır. İnsanlar arasında bilinirliği arttıkça, shibari terimi uluslararası alanda çok daha yaygın hale geldi. Yine de Japonya’da yerel halk için kinbaku tercih edilir.
‘’Shibari seks içindir.’’
Shibari doğası gereği erotizm barındırsa da her zaman seks içermez. Bu seks barındırmaz demek değil, lakin seks barındırmayan birçok pratiği de barındırır demek. Shibari her şeyden önce bir sanat dalıdır. Pek çok rigger, el becerilerini geliştirebilmek için yıllarını harcıyor. Partnerlerini doğru okuyabilmek ve zarar vermeyecek adımlar için fazlasıyla çaba sarf ediyor. Bu yüzdendir ki en ünlü shibari ustaları için canlı performans sergilemek ya da estetik, ilgi çekici görseller ortaya çıkarmak fazlasıyla önem taşır.
‘’Shibari acı vericidir.’’
Bazı bottom karakterler stresi azaltmak veya gevşemek için esareti tercih ederler. Bağlanmak acı verici olmak zorunda değil. Acı kişisel tercihlere dayanır. Sıkıca kundaklanmış bir bebek hayal edin veya soğuk bir günde ılık battaniye altında sarmalandığınızı varsayın. Bazı bottomlar bağlanmayı böyle tasvir ederler; büyük bir kucaklanma hissi gibi. Ayrıca başkasının sizi bağlamasına ve kontrol etmesine müsaade etmek, kendini bırakmak büyük bir özgürlük hissi de getirir.
‘’Shibari sadece partnerle yapılır.’’
Bazıları için de başka bir bireyle samimi ve güvenli ilişki inşa etmek için bir yoldur. Genele baktığınızda bağlaşan çoğu bottom ve top kişiler gerçek hayatta partnerdirler, lakin bu her zaman böyle olacak anlamına gelmez. Profesyonel düzeyde birlikte bağlaşan kişilere de denk gelebilirsiniz. Kimileri performans sanatçısıdır, kimileri cinsel birleşmeyi tercih etmeyenlerdir. Hatta romantik partnerleri dışında shibariyi başkalarıyla deneyimleyen kişiler de çoğunlukta.
‘’Shibari tehlikeli değildir.’’
Shibari her zaman tehlikelidir ancak doğru uygulandığında zararsızdır. Olası muhtemel risklere makaleler bölümünde uzunca değinmiştik. Her zaman bunların bilincinde olmalıyız.
‘’Shibari çok tehlikelidir.’’
Usta bir rigger, başka birini bağlamadan önce fazlasıyla pratik yapar, becerilerini geliştirir, risklerin farkındadır ve ciddiye alır, adımlarını nasıl atacağını bilir. Çoğu rigger atölyelerde, kendilerinden daha ehli kişilerden eğitim almıştır. Partnerlerini koruma altına almak için son derece tetiktedirler. Shibari bottomlar için kolay görünebilir ancak sahne esnasında tamamen pasif asla değildirler. İletişime oldukça açık olmalıdırlar. Bu gibi etkenlerle tehlikelerin birçoğu kontrol altındadır.
‘’Shibari işkencedir.’’
Acı sahneye dahil olabilir lakin bu her zaman ‘’rıza’’ ile doğru orantılıdır. Bazı bottomlar kırbaçlanmayı, şaplak atılmasını, mum damlatılmasını severler ve de isterler. Tüm bu ve benzerleri eylemler, sahneye dahil olan herkesçe konuşulup müzakere edilir. Rıza olmadan bu tür eylemleri hiçbir gerçek shibari ustası yaşatmaz. Rıza ana temellerden biridir.
‘’Shibari deneyimleyen herkes, çılgın, psikolojik zarar görmüş, dengesizdir.’’
Buraya herkes adına bir şeyler yazmak doğru olmaz sanırım, kimisi öyledir, kimisi değildir. Değerlendirilmesi gereken şey, rıza kavramının doğru algılanıp algılanmadığı, uygulanıp uygulanmadığıdır.
Shibari ‘ne değildir’ kısmına şöyle bir değinmeye çalıştık. ‘Nedir’ kısmı için bloglarımıza göz atabilirsiniz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

X
X
X
X