Banner
Websitemizi sizin için yeniliyoruz. Şu an bir Demo/Test sistemindesiniz. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın.

Shibari İplerinizin Bakımı

Shibari İplerinizin Bakımı
Shibari (veya ip esareti) için kullandığınız ipleri başka şeyler için kullanmamanızı şiddetle öneriyoruz, zira ipler çabuk zarar görebilir ve oluşması muhtemel tehlikelere davetiye çıkartabilir.
Jüt ipleriniz yeni ise her kullanım sonrası kırçıllaşma oluşur. Düzenli bakım yaparak bunları giderebilirsiniz. İplerinizi kullandıkça daha da yumuşadığını ve bu kırçılların zamanla azalacağını gözlemleyeceksiniz.
İpler genelde bight’tan (ortadan ikiye katlanıldığı yer) başlanarak sarılır ve kaldırılır. Zamanla bight kısmında açılmalar olabilir. Bunu engellemek adına bight’ı zaman zaman 3-4 cm kaydırarak ipinizi sarabilirsiniz.
Elzem olmadığı sürece jüt iplerinizi olabildiğince az yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Şayet yıkayacaksanız soğuk suda yıkamalı ve son derece gergin şekilde kurutmalısınız.
İplerinizi her kullanımdan önce ve/veya sonra kontrol etmeyi unutmamalısınız. Bunu ipleri açarken ya da toplarken, parmaklarınızın arasından geçirdiğiniz esnada yapabilirsiniz. Herhangi bir kesik, sıyrık ya da bükülme olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
İplerinizi bez bir çantada ya da tenugui vb gibi bez bohçalarda, kuru ve serin alanlarda saklamanızı öneriyoruz. Böylece ipleri, performans azaltabilecek aşındırıcı durumlardan korumuş olursunuz.
Kenarları keskin asma noktaları ya da nesneler iplerin ömrünü kısaltır. Bu sebeple köşeleri olan kolonlar, kütükler, yatak kenarları gibi alanlardan kaçınmanızda fayda var.
Eğer her bağlaşma sonrası jüt iplerin temizlenmesine gerek duyuyorsanız, bakım yapmanız yeterli olacaktır.
İp bakımı için birkaç yöntem mevcut lakin aşağıda bizlerin jüt iplere uyguladığı ve memnun kaldığı detayları bulacaksınız;
İp üzerindeki kırçılları yakarak yok edebilirsiniz. Ocağınızın en küçük gözünde, düşük ısıda, alevlerin üzerinden ipinizi hızlıca geçirin. Kırçıllar hemen yanarak yok olacaktır. Oluşan is ve kiri nemli bir bezle silebilirsiniz.
Üçüncü adımda iplerinizi cilalamalısınız. Bezinizin üzerine bir kaşık yardımıyla bir parça ip cilası alın ve ipinizi silin. Bir kez daha yeni cila almadan silin, böylece ilk turda sürülen cila ip üzerinde daha iyi yerleşmiş olur.
İkinci işlem olarak iplerinizi yağlamalısınız. Bir beze fazla olmayacak şekilde yağ dökün ve ipinizi silin. Bu işlem iplerin rengini koyultabilir. Kullandıkça renk de oturacaktır.
Son olarak cilalanmış iplerinizi kurutmalısınız. Fırın tepsinizin üzerine yağlı kâğıt serin ve iplerinizi yan yana dizin (standart fırın tepsisine 5 adet 8 metrelik ip koyabilirsiniz). Önceden ısıtılmış 100 derece fırında 7-8 dakika tutabilirsiniz. Fırından çıkardığınız ipleri temiz bir yere sererek yaklaşık bir saat kadar havalanmasını bekleyin.

İplerinizi ne zaman değiştirmelisiniz?

Askıya alma durumları için asla hasarlı ve eski ip kullanmamalısınız. Dokusunu çok sevdiğiniz ve vazgeçemediğiniz ipleriniz varsa bunları zemin uygulamalarında tercih edebilirsiniz.
Askıya alma durumları için asla hasarlı ve eski ip kullanmamalısınız. Dokusunu çok sevdiğiniz ve vazgeçemediğiniz ipleriniz varsa bunları zemin uygulamalarında tercih edebilirsiniz.
Önemli
İplerinize düzenli bakım yapıldığını ve doğru şekilde muhafaza edildiğini varsayarak yukarıdaki genellemeleri yapmaktayız. Özellikle askıya almadan ve riskli bağlardan önce iplerinizi mutlaka kontrol etmelisiniz.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

X
X
X
X