SHİBARİ NEDİR?

Posted by Eylül, 7 Nisan 2019

"Shibari" Japonca'da “bağlamak” anlamına gelir. Shibari çağdaş anlamı ile eski Japon ip esaretinin artistik formunu tanımlar. 

1400’lü yıllardan 1700’lü yıllara kadar Japonya’da yerel polis ve Samurai savaşçıları Hojo-jutsu’yu bir çeşit tutuklama ve işkence yöntemi olarak kullanırken antik Samurai savaşçılarının onuru mahkumlarına iyi davranmalarını gerektirirdi. Bu yüzden onurlarını ve mahkumlarının statülerini göstermek için farklı bağlama teknikleri kullandılar.

1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başlarında bağlamanın yeni ve erotik bir formu gelişti; “Kinbaku”, erotik esaret sanatı. Bugün, özellikle batıda erotik esaret sanatı tipikçe Shibari ( erotik spiritüel sanat, dövüş sanatları değil ) olarak adlandırılıyor.

Shibari stilinde bağlama ipi kullanarak insan bedeninin kıvrımlarıyla güzel kontrastlar oluşturan şekiller ve geometrik desenler yaratıyor. İp ve ipin kendine has dokusu, pürüzsüz bir ten ve kıvrımlar ile kontrast oluşturmayı vadediyor. Shibari’de; model bir tuval, ip boya ile fırça ve rigger bir ip sanatçısı...

Model üzerindeki ipler ve düğümlerin estetik olarak düzenlenmesi Shibari’nin şehvet, çaresizlik ve ayrıca güç gibi karakteristik özellikleri vurgular. Düğümlerin uygun yerlere konumlandırılması vücut üzerindeki basınç noktalarını uyarır; acupuncture tekniklerine ve Shiatsu’ya (bir çeşit Japon masaj türü) çok benzer. Ayrıca bazı inanışlar Shibari deneyiminin Ki enerji akışı ve aktarımını uyardığı yönündedir.

İp, vücut ve uzuvların yerleşimleri ile güzel desenler yaratmanın yanı sıra Shibari “sub space” ve “top space” olarak bilinen fizyolojik durumları uyarır. Shibari artmış endorfin ve öteki hormon miktarlarına bağlı olarak bottom/model için trans benzeri bir deneyim, top/rigger içinse adrenaline patlaması yaşatır. Uygun ortamda performansı yapılan bir Shibari sahnesinde bu bahsedilenler modelin yüzünden gözlemlenebilir hale gelir. “Rope drunk- ip sarhoşu” tanımlaması da Shibari deneyiminden sonra modelin mutluluk sarhoşu halini tanımlamak için kullanılır.

Shibari uygulayıcıları için ip ile esaret, popüler Detective tipi dergilerdeki “Damsels in Distress” gibi isteksiz bir kurbanı içermez. Bunun yerine Shibari sanatçısı (rigger/top) ve Shibari tuvali (bottom, model) arasındaki işbirliği görülebilir bir güzellik, güç değişimi, çaresizlik, rahatlama, sub space ve top space gibi etkilerin bir kombinasyonunu yaratır.

Çağdaş Shibari uygulayıcıları; güzel fotoğraflar oluşturmak, canlı ve kaydedilen performans sanatları gerçekleştirmekten zevk alıyor. Shibari ayrıca BDSM oyunlarının bir bileşeni ve seksüel aktivitenin değerini arttırabilmek amacı ile de kullanılıyor.

Kaynakça: Art of Contemporary Shibari

BİZİ TAKİP EDİN!

Copyright (c) 2017 SHIBARISTANBUL