SHİBARİ'DE İLERLEMEK

Şubat 2020, RopeJam tarafından yayınlandı.


Shibaride en tehlikeli şeylerden birinin kendi yeteneklerinin sınırlarını bilmeyen bağlayan taraf ve bağlanan tarafların zorlu ve tehlikeli bağlara ve/veya askı pozisyonlarına (suspension) hızlıca ilerlemelerinden kaynaklandığına inanıyoruz. Başka bir deyişle; neyi bilmediklerini bilmeyen insanlar, kendilerini veya partnerlerini* farkında olmadan sınırlarının ötesine iterler.

Shibari (Şibari) veya ip esareti (rope bondage) çalışmalarınıza başlarken gereken zamanı ayırmanızı, ağırdan almanızı ve ilerlemenizin her aşamasından zevk almanızı öneriyoruz. İp esareti ve şibari her zaman risk barındıracaktır ancak ilerlemeniz öğrenmeniz ile uyumlu olabilirse bu riskleri daha kontrollü bir şekilde yönetebilir ve yaralanma olasılığını azaltabilirsiniz. Sizleri ipten korkutmak istemiyoruz, sadece şibarinin barındırdığı riskleri kavramanızı ve saygı duymanızı istiyoruz.

Yukarıdakilerin hepsi özellikle askıya alma (rope suspension) çalışmaları için geçerlidir. İp ile askıya almanın sınırlarda bir sahne (edge play) olduğunu, çok tehlikeli olabileceğini ve ciddi yaralanmalara yol açabileceğini bilmelisiniz. Bağlanan kişiler risklerin çoğunu alan taraf oldukları için herhangi birine bedenlerini askıya alma iznini vermeden önce şibariyi, taşıdığı riskleri, bedenlerini ve vücutlarının ip içerisindeyken verdiği tepkileri iyice öğrenmeleri adına yeterli zamanı ayırmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Saatlerce veya haftalarca değil aylarca süren ciddi çalışma ve hazırlık öneriyoruz. Ayrıca rope bottomların**, beraber suspension çalışacakları rope top*** hakkında iyice araştırma yapmalarını şiddetle öneriyoruz.


Bu konuda yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • “Düşük riskli” olan “kolay” bağlardan yararlanın. Bu bağları elinizde veya vücudunuzda ip olmasına alışmak için kullanın.
  • Riski kademeli olarak arttırın. Her seferinde yeni bir şey ekleyin, yeni eklediğiniz şey ile hem siz hem de partneriniz rahat ve kendine güvenli hissedene kadar pratik yapın, daha sonra yeni bir şey daha ekleyin.
  • Yeni şeyler denerken ipinizle ve eşinizle yaşadığınız deneyimdeki yeniliklere dikkat edin.
  • Partnerinizi bağlama sırasında ve sonrasında bilgilendirin; neyin iyi olduğunu, neyin zorlayıcı olduğunu ve bir dahaki sefere neye odaklanmak isteyeceğinizi tartışın.
  • Ve son olarak; ilerlemenizi değerlendirmenize ve daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olacak deneyimli shibari ilgililerini arayın, Rope Jam’lere**** katılın ve diğer öğrenme fırsatlarını arayın!

* Bu site içerisinde, "partner" terimini, ip esaretini uyguladığınız kişiyi belirtmek için kullanıyoruz. Bu terim ile herhangi bir cinsel, romantik ya da özel ilişki türünü ima etmek niyetinde değiliz ya da birinin pratik yapmak için sahip olabileceği partner sayısı hakkında varsayımlarda bulunmuyoruz.

** Rope Bottom: Bağlanan kişi

*** Rope Top: Bağlayan kişi

**** Rope Jam: Sosyal Shibari buluşmaları (Rope Jam etkinliklerimiz için tıklayın)

BİZİ TAKİP EDİN!

Copyright (c) 2017 SHIBARISTANBUL