DÜĞÜMLER & FRİKSİYONLAR

Posted by Eylül, 25 Temmuz 2019

Aşağıda Japon stili (shibari) bağlamada sıklıkla rastlayabileceğiniz, çokça kullanılan düğümlere ve friksiyonlara yer verilmiştir. Umarız bu terimler sizler için kullanışlı referanslar olur.

Bight 縄頭 (nawagashira) ve Tails 縄尻 (nawajiri)

“Bight” ortasından katlanmış bir ipin tam ortasının bulunduğu tarafı ifade eder. Buna rağmen, bir “bight”ın ipin herhangi bir yerinde oluşturabileceğiniz bir tam büklüm olabileceğini unutmayınız.

BASİT TERİMLER - FRİKSİYONLAR:

Düğümler- Knot 結び目 (musubime):

Square Knot / Reef Knot 本 結び (hon musubi)

Düğüm- Knot 結び目 (musubime)
Square Knot / Reef Knot 本 結び (hon musubi)

Japon stili (shibari) bağlamada az sayıda düğüm kullanılır ve square knot’ın tek gerçek geleneksel shibari düğümü olduğu hakkında tartışmalar vardır. Bu düğümün bazen “boola boola”düğümü (2002 yılında Numinous tarafından esprisi yapılmış bir terim) veya “yuki” düğümü (Yukimura Haruki dikkate alınarak) olarak da isimlendirildiğini duyabilirsiniz.

Summerville Bowline

Bu düğüm tipik olarak Topologist’e atfedilmiştir ve ismi açıkça onun tarafından verilmiştir. Esinem, bu düğümün arkasında “fence knot,otoko musubi 男結び” da bulunan bir Japon mirası olduğunu iddia etmiştir. Orijini neresi olursa olsun düğümün sağlam ve kompakt yapısı kendisini güvenli bağlarda çok popüler bir seçenek haline getirmiştir.

Hojo Quick Tie

Bight üzerine atılan half hitch

Daha İleri Friksiyonlar:

BİZİ TAKİP EDİN!

Copyright (c) 2017 SHIBARISTANBUL