Banner
Websitemizi sizin için yeniliyoruz. Şu an bir Demo/Test sistemindesiniz. — Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın.

Tenugui Nedir?

Tenugui Nedir?

Tenugui, keşfettiğinizde günlük hayatınızda fazlasıyla yer işgal edecek sevimli Japon nesnelerinden biridir. Özünde, muhteşem desenleri ve birçok kullanım alanı olan kumaş parçasıdır lakin biraz olsun Japon kültürüne ya da tasarımlarına ilginiz varsa karşılaşmış olmanız kuvvetle muhtemel.

Pekala, nedir tenugui?

Aslında ‘’tenugui ne değildir?’’ şeklinde sormak daha kolay cevaplar almamızı sağlayabilirdi. Temelinde sayısız şekilde kullanılabilen, genellikle pamuklu bir bez parçasıdır. Yumuşak ve hassas dokusu, dikişsiz kenarları ile biraz paçavrayı andırabilir lakin bu şekilde kullanılmaması için hiçbir sebep bulamamışlar.

Tenugui (手拭い) ismi, el ve silme kelimelerinden gelir; bu yüzden belki de, mendilin Japon kuzeni olduğunu söylemek yersiz olmaz. Kesin olmamakla birlikte ilk, Nara döneminde üretildiği söylenir. Buda ve Shinto detaylarıyla süslenmiş, tapınak ritüelleriyle ilişkilendirilmişti. Heian döneminde, Kyoto Japonya’nın başkenti olduğunda tekstil çok pahalıydı. Tenuguiler ise ipekten ya da ince pamuk ve kenevirden üretildiği için lüks kabul edilirdi. Edo döneminde, artık Japonya’da pamuk üretildiği ve kumaş üretim teknikleri geliştiği için, tenugui çok daha uygun fiyatlı hale geldi ve yaygınlaştı. Kabuki aktörleri ve sumo güreşçileri, tenugui’lerine aile armalarını basıp kartvizit şeklinde verirlerdi. Bundandır ki tenugui, Japon geleneksel sanatlarının parçası sayılır.

Tenugui’nin uçları geleneksel olarak sarılı değildir, ancak birkaç yıkamadan sonra yıpranmayı bırakacaktır.

Çabuk kuruyan yapısı ve hafif olması sebebiyle ideal bir el havlusudur, hatta kurulama bezidir; ancak tarihi ve işçiliği göz önüne alındığında sadece bir şeyleri silmek için kullanmak yetersiz hissettiriyor. Tipik olarak 90*33cm boyutlarında olduğu için baş bandı olarak giyilebilen mükemmel bir aksesuardır. Ayrıca hediye paketlemek için ve hatta hediye olarak bile mükemmeldir. Bazı görsel sanatlarda tuval olarak kullanılır. Böylece duvarlarınızı süsleyen bir tabloya dönüşebilir. Kinbaku (şibari) sanatında göz bandı olarak yer alır. Spor yaparken teriniz silmek için harika bir kol bandı, sehpanızın örtüsü, küçük eşyalarınızı derli toplu tutacak minik bir bohça, eşyalarınızı kolay taşımak için bir çanta, sarma bezi, saçlarınızı toplamak için toka, eşarp, şal…

Bir tenugui’nin kullanım listesi yalnızca kendi hayal gücünüzle sınırlıdır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

X
X
X
X